Rozhovor s vítězem naší soutěže

[?] Mohl by ses nám, prosím, představit? Kdo jsi, co děláš...
Jmenuji se Karel Rouč a pracuji jako správce IT v Ústí nad Labem. Musím představit i svého bratra, který mi v druhé části hry výrazně pomohl. Jeho jméno je Michal a studuje vysokou školu.

[?] Jaké hry a žánry obvykle hraješ? Jak často a jak intenzivně?
V posledních pěti letech není moc her, které by mě zaujaly a strávil bych s nimi tolik času jako právě s Rybičkami. Moje oblíbené žánry jsou strategie a RPG, ale pryč jsou ty časy, kdy jsme u kámoše pořádali lan-party a celý týden jsme naháněli Diabla nebo proti sobě válčili v Red Alertu. V poslední době jediné co hraji je onlinovka Travian, která není na čas tak náročná.

[?] Jak intenzivně jsi hrál FF2? Dalo to hodně zabrat?
Mnoho volného času na jiné aktivity jsme neměli, navíc mě tlačil termín odjezdu do ciziny. Také vzhledem k rychlému tempu soutěže se nedalo spolehnout na to, že na výherce se bude čekat tak dlouho jako ve FF1. Takže jsme to museli stihnout za dva týdny po vydání hry. Ale nakonec mi stačilo vzít si jen dva dny dovolené. Přesto to bylo 12 dní jenom s Rybami. Člověk si je nosil v hlavě všude s sebou - a občas i překreslené na papíře.

[?] Co tě hnalo k dokončení FF2? Byla to cena za nejrychlejší dohrání – konzole Nintendo Wii – nebo ještě něco jiného?
Rozhodnutí pokusit se vyhrát ve FF2 padlo ve chvíli, kdy se objevily na internetu první spekulace o možném vydání FF2. Byla to otázka spíše odvety za FF1, kde jsem tenkrát skončil těsně druhý. A abych pravdu řekl, čekal jsem cenu srovnatelnou s FF1, kde to byl počítač. Přesto i tato cena nás úspěšně motivovala a podařilo se nám ji získat.

[?] Která místnost ti přišla nejzajímavější a proč?
Jednoznačně "Získejte 6 ufonů". V té místnosti není hluché místo. Když člověk konečně vystrká nějakého ufona, zjistí, že ho nejdřív potřebuje někde jinde, aby pomocí něho vystrkal nějakého jiného. A do toho si musíte pohrávat sem a tam s jednočtverečkovým předmětem.

[?] Ve hře je oproti předchozímu dílu spousta nových postav. Jak jsi je přijal? Přirostla ti některá z nich k srdci více než ostatní?
Všechny nové postavy jsou výborné. Ale jak psal někdo v diskuzi, chybí ve hře postava s velikostí Koníka a schopnostmi Agentky Ž :-). Nejraději jsem měl Arnošty - když se někde objevili, tak jsem věděl, že je na půl vyhráno. Navíc některé jejich hlášky mě opravdu rozesmály tak, že mě vyhodily z koncentrace.

[?] Co tě ve FF2 zaujalo? A bylo něco, co tě naopak zklamalo?
Nejvíc mě zaujal systém bonusů; je to opravdu zpestření. Trochu rozporuplná pro mě byla možnost ukládání pozic a krokování zpět, která hru znatelně urychluje, ale neumožňuje zážitky jako v FF1. Tam si člověk musel být pořádně jistý, kdy použije svou jedinou úložnou pozici. Místnosti jako Pohon nebo Barel - na ty vzpomínám do dneška. Barel jsem hrál asi 4 dny a měl jsem ho asi na 10000 kroků. Jenom nahrání pozice u konce (což bylo řešeno tenkrát systémem přehrávání) trvalo 15 minut.

[?] Je něco, co bys v případném pokračování změnil či vylepšil?
Na hře samotné bych nevylepšoval nic. Ale rozhodně bych uvítal více motivačních soutěží nebo systém oficiálních datadisků.

[?] Už jsme se dozvěděli, že v podobné soutěži s prvními FF jsi jen těsně nevyhrál. Jaký to byl tehdy pocit?
FF1 jsem dohrál v pátek odpoledne. Na telefonu, kam se mělo oznámit dohrání hry, byl už jenom záznamník. Internet jsem měl jenom ve škole a o tom, že jsem skončil druhý a počítač vyhrál někdo jiný, jsem se dozvěděl až v pondělí. Navíc jsem hru kupoval o týden později. Ale velké zklamání to pro mne nebylo, naopak. Cítil jsem velikou úlevu, že po dvou dlouhých měsících budu moct dělat taky něco jiného než ryby, které jsem už opravdu nesnášel. Navíc jsem za druhé místo obdržel hru Commandos - a to byla v té době opravdu pecka.

[?] Co bys vzkázal tvůrcům Fish Fillets?
Děkuji za výborný titul. Po hodně dlouhé době hra, u které jsem o půlnoci nakoukl ještě do jedné místnosti - a v půl desáté ránou jsem mohl jít spát. Už se těšíme na FF3 a OW2.

[?] A co ostatním hráčům, které pokoření hry teprve čeká?
Ostatním hráčům bych vzkázal, že žádná místnost nemá technickou chybu a jde dohrát. I já si kolikrát říkal: "To prostě nejde".
A co se soutěže o nejlepší řešení týká, tak se asi nezapojíme. Od dohrání jsem měl FF2 puštěné asi 2x. Dodělal jsem několik obrázku, kouknul na pár místností, které bych chtěl vylepšit - a zase jsem to rychle vypnul. Možná někdy časem.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí v dalších hrách.